Chemioterapia należy do najskuteczniejszych, ale i najbardziej inwazyjnych metod w walce z nowotworami. Lekarstwa, które stosujesz, niszczą nie tylko zainfekowane komórki, ale również te zdrowe – dlatego skutki uboczne chemioterapii, mogące występować bezpośrednio w trakcie i po leczeniu, bywają często bardzo dokuczliwe i niekomfortowe. Każdy organizm jest inny i w inny sposób przechodzi zaistniałe w nim zmiany, więc nie można jednoznacznie określić, jakie wystąpią niepożądane zachowania. Faktem jest, że w trakcie przyjmowania chemioterapii trzeba przygotować się na ewentualne objawy problematycznych działań.
Typowe skutki uboczne chemioterapii
Według prowadzonych statystyk, najczęściej występującymi skutkami ubocznymi chemioterapii są: niedokrwistość, wypadanie włosów, brwi i rzęs, biegunka, nudności oraz nawracające wymioty, ogólne zmęczenie i osłabienie, małopłytkowość, czyli inaczej nadmierne krwawienie, występujące nawet bez okoliczności zranienia. I chociaż kompletna lista występujących działań niepożądanych jest długa, należy widzieć nadrzędny cel – możliwość całkowitego wyleczenia.
Jak walczyć ze skutkami ubocznymi chemioterapii?
Dzięki zastosowaniu leczenia wspomagającego pacjent na każdym etapie swojej terapii jest kontrolowany przed utratą istotnych składników dla funkcjonowania organizmu. Lekarze stosują leczenie farmakologiczne, dbając o to, by chory przeszedł kurację możliwie bez komplikacji i skutków ubocznych chemioterapii. Przepisywane są leki podnoszące poziom czerwonych krwinek czy łagodzące wymioty. Czasem konieczne jest zastosowanie niezbędnych antybiotyków. Wszystko to ma na celu uchronienie pacjenta przed efektami niepożądanymi i utrzymanie gospodarki jego ciała na stabilnym poziomie.
Pozostałe skutki uboczne chemioterapii
Zdarza się, że osoby leczące nowotwory tracą odporność, narażając się na częstsze przeziębienia. Pacjenci stają się ogólnie słabsi, mają mniej energii, przez co wola walki jest zdecydowanie nadszarpnięta. Mogą występować wysypki skórne czy stopniowe pogarszanie pracy serca, co wpływa na funkcjonowanie chorego wśród społeczności. Wiele osób skarży się na mrowienie czy drętwienie palców u rąk czy nóg, co bywa uciążliwe zwłaszcza przy naturalnych codziennych czynnościach domowych. Ważne, by pamiętać, że nawet poboczne skutki uboczne chemioterapii ustąpią, a leczenie przyniesie zamierzony efekt.