Nowoczesna medycyna dysponuje wieloma sposobami walki z nowotworami. Pacjenci często zastanawiają się, czy dana metoda leczenia działa, na przykład czy radioterapia jest skuteczna. Postaramy się wyjaśnić, na czym polega radioterapia i czy można mieć nadzieję na wyleczenie dzięki promieniom X.
Zasada działania radioterapii
Jest to jedna z najpopularniejszych metod leczenia choroby nowotworowej. Radioterapia polega na precyzyjnym naświetlaniu obszaru objętego nowotworem za pomocą wysokoenergetycznego promieniowania jonizującego. Wykazano, że komórki nowotworowe są bardziej wrażliwe na uszkodzenie za pomocą promieniowania niż komórki zdrowe, i opracowano metodę, która pozwala na miejscowe działanie wiązki promieni o odpowiednich parametrach. Czy radioterapia jest skuteczna? Tak, w szczególności wtedy, gdy mówimy o wcześnie wykrytym nowotworze, umiejscowionym w jednym miejscu bądź rozsianym w najbliższej okolicy, na przykład w sąsiadujących węzłach chłonnych. Obecnie napromieniowanie daje naprawdę dobre rezultaty.
Kiedy i jak można ją stosować?
Radioterapię można stosować samodzielnie oraz w połączeniu z innymi metodami, w tym chemioterapią lub operacją chirurgiczną. Co ważne, radioterapia jest skuteczna jako metoda oszczędzająca – dzięki niej można uratować tkanki okalające, będące w sąsiedztwie nowotworu. Badania wykazują, że dzięki tej metodzie leczenia można na przykład zachować o wiele więcej węzłów chłonnych w przypadku nowotworów piersi.
Zalety i ograniczenia
Największym plusem napromieniowania nowotworów jest duża skuteczność tej metody, stosunkowo dobra dostępność – nawet połowa chorych onkologicznych korzysta z radioterapii – a także działanie miejscowe. Nie ma też obaw o negatywny wpływ promieniowania na bliskich osoby chorej – po wyjściu z pomieszczenia terapeutycznego chory nie promieniuje i nie stanowi zagrożenia także dla dzieci.
Niestety, jak każde leczenie nowotworów, radioterapia daje także nieprzyjemne skutki. Może wystąpić zmęczenie i osłabienie, a także ból związany z ostrym odczynem popromiennym (sama procedura jest bezbolesna) zdrowych tkanek z okolic guza. Aby radioterapia była skuteczna, musi trwać nawet kilka tygodni lub dłużej, choć nie musi być związana z pobytem w szpitalu – może odbywać się w warunkach ambulatoryjnych.