Gdy potrzebna jest radioterapia: pierwsza wizyta. Co warto wiedzieć?
Leczenie nowotworów to niełatwa walka, ale dzięki nowoczesnej medycynie – możliwa do wygrania. Wśród wielu metod leczenia często przepisywana jest radioterapia. Pierwsza wizyta może być stresująca, ale dzięki naszym wskazówkom przygotowanie do radioterapii będzie łatwiejsze. Dowiedz się, czego możesz się spodziewać.
Radioterapia — jak się przygotować. Pierwsza wizyta: co należy wiedzieć?
Pierwsza wizyta u radioterapeuty to znacznie więcej niż formalność. To moment, w którym Twoje leczenie zostaje dokładnie zaplanowane. Zaczyna się od konsultacji z lekarzem, który przeanalizuje wyniki badań i ustali obszar wymagający napromieniania. To także czas, by zgłosić wszystkie swoje pytania i obawy – nawet te, które mogą wydawać się błahe.
Zanim zaczniesz przyjmować dawki promieniowania, musisz przejść przez kilka badań diagnostycznych, czyli tak zwaną procedurę przygotowawczą, w skład których mogą wejść między innymi badanie PET, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Jeśli jesteś po operacji, najpierw musisz poczekać na wygojenie rany. W zależności od obszaru, który jest poddawany radioterapii, może przydać się np. wyleczenie ubytków w zębach (okolice głowy lub szyi) bądź stosowanie odpowiedniej diety (brzuch lub okolica miednicy). Przestrzeganie harmonogramu wizyt, nie tylko tej pierwszej, jest bardzo ważne, dlatego wpisz w kalendarz daty każdej sesji. Sam proces napromieniowania na pierwszej wizycie nie będzie się różnił od kolejnych i będzie trwał kilka – kilkanaście minut. Sama radioterapia nie jest bolesna ani niebezpieczna dla Twoich bliskich.
Jak przygotować się do radioterapii?
Zrozumienie procesu leczenia jest pierwszym krokiem do redukcji stresu. Jak się przygotować do radioterapii, by wszystko przebiegło sprawnie? Zadbaj o każdy szczegół, począwszy od higieny, przez dokumentację medyczną, aż po odpowiednią odzież.
Co zabrać na pierwszą radioterapię?
Warto uważnie się spakować na pierwszą wizytę radioterapii, jednak, poza dokumentami, o których piszemy poniżej, nie trzeba zabierać ze sobą niczego wyjątkowego. Na czas samego napromieniowania przydaje się cienki, duży ręcznik na którym się położysz. Ponadto przyda się zwykły, frotowy ręcznik i delikatne mydło lub żel do mycia przeznaczone do higieny osobistej. Ponadto może przydać się kubek i sztućce, piżama, zmiana bielizny, w tym biustonosze pooperacyjne i klapki. Na ewentualny czas oczekiwania można zabrać książkę lub słuchawki i ładowarkę do telefonu. Każdy ośrodek radioterapii może wymagać spakowania innych rzeczy, dlatego warto się upewnić, czy nie trzeba uzupełnić torby o dodatkowe przedmioty. Odzież wybierz wygodną – luźna, bawełniana odzież to idealny wybór. Ważne jest, by czuć się swobodnie i móc łatwo odsłonić leczone miejsce.
Dokumenty, które należy zabrać do lekarza
To bardzo ważne, żeby na pierwszą wizytę radioterapii zabrać całą historię choroby i aktualne wyniki badań. Do tego trzeba dołączyć skierowanie oraz wykaz wszystkich przyjmowanych leków – jeśli stosujesz dodatkowo leczenie niekonwencjonalne, także to zgłoś.
Zadbaj o siebie i bądź dobrej myśli!
Przygotowanie do radioterapii to także odpowiednie nastawienie. Radioterapia to proces – wymaga cierpliwości i determinacji, ale każde kolejne napromieniowanie przybliża Cię do celu. Wiemy że możesz czuć się zdenerwowana i pełna obaw, jednak radioterapia to popularna metoda leczenia nowotworów i kolejny twój krok do powrotu do zdrowia. Zadbaj o swój komfort i spraw sobie rzeczy, które sprawiają przyjemność: ładną bieliznę dla Amazonek i piżamę, miękkie ręczniki w ulubionym kolorze. Staraj się też myśleć pozytywnie, dzięki temu łatwiej przejdziesz przez terapię. Jeśli tylko masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.
Radioterapia: FAQ — najczęściej zadawane pytania
Czy do radioterapii trzeba być na czczo?
Nie, w większości przypadków nie ma takiej potrzeby.
Czy do radioterapii trzeba się rozbierać?
Tak, ale jedynie w zakresie niezbędnym do odsłonięcia obszaru napromieniania.
Jak długo trwa radioterapia?
Sam zabieg trwa kilka-kilkanaście minut.