ul. Boh.Warszawy 40 lok 2L 1a | 70-342 Szczecin | tel: 661118656 | e-mail: machalskak@wp.pl

Gdy potrzebna jest radioterapia: pierwsza wizyta. Co warto wiedzieć? 0

Leczenie nowotworów to niełatwa walka, ale dzięki nowoczesnej medycynie – możliwa do wygrania. Wśród wielu metod leczenia często przepisywana jest radioterapia. Pierwsza wizyta może być stresująca, ale dzięki naszym wskazówkom będziesz dobrze przygotowana i dowiesz się, czego możesz się spodziewać.

Pierwsza wizyta: co należy wiedzieć?

Zanim zaczniesz przyjmować dawki promieniowania, musisz przejść przez kilka badań diagnostycznych, czyli tak zwaną procedurę przygotowawczą, w skład których mogą wejść między innymi badanie PET, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Jeśli jesteś po operacji, najpierw musisz poczekać na wygojenie rany. W zależności od obszaru który jest poddawany radioterapii może przydać się np. wyleczenie ubytków w zębach (okolice głowy lub szyi) bądź stosowanie odpowiedniej diety (brzuch lub okolica miednicy). Przestrzeganie harmonogramu wizyt, nie tylko tej pierwszej, jest bardzo ważne, dlatego wpisz w kalendarz daty każdej sesji. Sam proces napromieniowania na pierwszej wizycie nie będzie się różnił od kolejnych i będzie trwał kilka – kilkanaście minut. Sama radioterapia nie jest bolesna i nie jest niebezpieczna dla twoich bliskich. 

Przygotuj się i spakuj

Warto uważnie się spakować na pierwszą wizytę radioterapii, jednak, poza dokumentami, o których piszemy poniżej, nie trzeba zabierać ze sobą niczego wyjątkowego. Na czas samego napromieniowania przydaje się cienki, duży ręcznik na którym się położysz. Ponadto przyda się zwykły, frotowy ręcznik i delikatne mydło lub żel do mycia przeznaczone do higieny osobistej. Ponadto może przydać się kubek i sztućce, piżama, zmiana bielizny, w tym biustonosze pooperacyjne i klapki. Na ewentualny czas oczekiwania można zabrać książkę lub słuchawki i ładowarkę do telefonu. Każdy ośrodek radioterapii może wymagać spakowania innych rzeczy, dlatego warto się upewnić, czy nie trzeba uzupełnić torby o dodatkowe przedmioty.

Dokumenty, które należy zabrać

To bardzo ważne, żeby na pierwszą wizytę radioterapii zabrać całą historię choroby i aktualne wyniki badań. Do tego trzeba dołączyć skierowanie oraz wykaz wszystkich przyjmowanych leków – jeśli stosujesz dodatkowo leczenie niekonwencjonalne, także to zgłoś.

Zadbaj o siebie i bądź dobrej myśli!

Wiemy że możesz czuć się zdenerwowana i pełna obaw, jednak radioterapia to popularna metoda leczenia nowotworów i kolejny twój krok do powrotu do zdrowia. Zadbaj o swój komfort i spraw sobie rzeczy, które sprawiają przyjemność: ładną bieliznę dla Amazonek i piżamę, miękkie ręczniki w ulubionym kolorze. Staraj się też myśleć pozytywnie, dzięki temu łatwiej przejdziesz przez terapię. Jeśli tylko masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl