ul. Boh.Warszawy 40 lok 2L 1a | 70-342 Szczecin | tel: 661118656 | e-mail: machalskak@wp.pl

Jak samodzielnie rozpoznać raka piersi? Przedstawiamy garść pomocnych wskazówek! 0

Codzienna gonitwa między pracą i obowiązkami nie sprzyja zachowaniu zdrowia. Kobiety często mają problem z pilnowaniem terminów badań kontrolnych. Jednak niezmiernie istotne jest, by przestrzegać wyznaczonych dat. Wczesne wykrycie nieprawidłowości może okazać się zbawienne w skutkach. Dlaczego? Ponieważ niepożądana zmiana zostanie w porę poddana leczeniu. Jak rozpoznać raka piersi? Jakie działania należy podjąć, by zapobiegać przykrym konsekwencjom rozwijania się choroby?

Samobadanie jest kluczowe, czyli jak rozpoznać raka piersi

Zupełnie podstawową czynnością, którą każda dorosła kobieta powinna regularnie wykonywać, jest samobadanie piersi. Ma ono na celu kontrolę ich stanu i ewentualne rozpoznanie niepokojących zmian. Takie badanie powinno się odbywać od momentu ukończenia 20. roku życia, systematycznie co miesiąc. Kiedy? Najlepiej około siedmiu dni po miesiączce. Panie, które są w okresie menopauzy, powinny wykonać samobadanie tego samego dnia każdego miesiąca. Taką kontrolę musi nauczyć się wykonywać każda kobieta. Jest to konieczna profilaktyka, która może wykryć niepożądane zmiany we wczesnym stadium.

Jak możesz rozpoznać raka piersi? Nie każdy guz to zmiana nowotworowa!

Samobadanie piersi to nic innego jak badanie dotykowe. Pierwszą taką kontrolę może pomóc Ci przeprowadzić ginekolog. To właśnie on poinstruuje Cię, jak właściwie się badać. Wskaże także, na jakie obszary zwracać największą uwagę.

Kontrola piersi na stojąco 

Najpierw wzrokowo musisz ocenić, czy piersi nie zmieniły wielkości. Kolor, forma i kształt, do jakich jesteś przyzwyczajona także powinny pozostać bez zmian. Jak rozpoznać raka piersi w pozycji stojącej? Unoś ręce do góry, umieść je na biodrach. W takiej pozycji oglądaj obszar pod pachą i stojąc z profilu. Możesz również pochylić się do przodu i ocenić, czy nie są widocznie zmiany w kształcie piersi. Jednocześnie sprawdź, czy brodawki nie pozostają wciągnięte, a skóra pofałdowana.

Ocena stanu piersi w pozycji leżącej

Żeby przeprowadzić samobadanie, połóż się wygodnie na plecach i umieść lewą rękę pod głową. Prawą ręką w tym czasie wykonaj koliste i okrężne ruchy. Pamiętaj, by palce złączyć ściśle ze sobą. Muszą utworzyć jedną płaszczyznę. Następnie zamień strony i wykonaj badanie drugiej piersi. Nie zapomnij o sprawdzeniu obszaru pod pachą – tam kontrolujemy kondycję węzłów chłonnych. 

Niepokojące oznaki – sprawdź, czy rozpoznajesz objawy raka piersi

Już samo badanie wzrokowe może dać dość jasny obraz potencjalnych zmian w obrębie piersi. W jaki sposób rozpoznać raka piersi lub inne, podobne schorzenia? Ocena wzrokowa i badanie palpacyjne mogą wykryć nieprawidłowości dotyczące nie skóry, brodawek i ich otoczek. Podczas samokontroli dokładnie sprawdzaj, czy na piersiach nie widać pofałdowań. Niepokojące są również miejscowe uwypuklenia, a także owrzodzenia i zmiany barwy skóry. Niepożądana jest charakterystyczna „pomarańczowa skórka” i poszerzone żyły widoczne pod skórą. Wszystkie wycieki z brodawki i dziwne ich wciągnięcia również powinny Cię skłonić do wizyty u specjalisty.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl