ul. Boh.Warszawy 40 lok 2L 1a | 70-342 Szczecin | tel: 661118656 | e-mail: machalskak@wp.pl

Jak wygląda nowoczesne leczenie raka piersi? 0

Rak piersi u kobiet jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój diagnostyki oraz opcji terapeutycznych. Leczenie nie opiera się już tylko na farmakologii i chirurgii, ale na kompleksowym doborze terapii. Coraz częściej jest to tzw. wielodyscyplinarne leczenie skojarzone, które składa się z miejscowego (chirurgia i napromieniowanie) oraz systemowego (chemioterapia, hormonoterapia, terapia celowana). Jak wygląda nowoczesne leczenie raka piersi?

Jakie objawy daje rak piersi?

Nowotwór piersi jest podstępnym przeciwnikiem. Nie zawsze daje jednoznaczne symptomy. Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli dostrzeżesz u siebie któryś z poniższych objawów:

- guz w obrębie gruczołu piersiowego,

- wciągnięcie skóry lub brodawki,

- zmiana wielkości lub kształtu piersi,

- zmiany skórne wokół brodawki,

- wydzielina z brodawki,

- zaczerwienienie i zgrubienie skóry („skórka pomarańczowa”),

- powiększenie węzłów chłonnych w dole pachowym,

- poszerzenie żył skóry piersi,

- owrzodzenie skóry piersi.

W jaki sposób przebiega diagnostyka raka piersi?

Aby wykluczyć lub potwierdzić wystąpienie raka piersi, lekarz może wykonać następujące badania diagnostyczne:

- badanie palpacyjne,

- mammografię,

- galaktografię – jeśli z piersi wycieka płyn,

- rezonans magnetyczny,

- elastografię (nowoczesne badanie oceniające twardość guza),

- badanie USG piersi,

- biopsję aspiracyjną cienkoigłową (BAC),

- biopsję gruboigłową.

Leczenie raka piersi za pomocą skalpela i radioterapii

Dobór leczenia zależy najbardziej od stopnia zaawansowania choroby. Podstawową metodą zwalczania raka piersi pozostaje chirurgia onkologiczna. Obecnie postęp tej dziedziny pozwala często na zachowanie piersi i wycięcie jedynie zmian nowotworowych. Obowiązkowym elementem jest zbadanie węzła chłonnego pachowego tzw. wartowniczego, aby sprawdzić, czy nie ma w nim przerzutów. Jeśli zostaniesz zakwalifikowana do operacji oszczędzającej pierś, będziesz musiała przejść leczenie uzupełniające w postaci radioterapii.

Radioterapia jest stosowana w leczeniu onkologicznym od prawie 100 lat jako jedna z podstawowych metod. Znajduje zastosowanie na wszystkich etapach leczenia raka piersi. Napromieniowanie stosowane uzupełniająco zmniejsza częstotliwość występowania nawrotów miejscowych. W leczeniu radykalnym stosuje się radioterapię, gdy znaleziono przerzuty do węzłów chłonnych pachowych. Postęp technologiczny sprawił, że radioterapia jest o wiele skuteczniejsza i bezpieczniejsza podczas leczenia raka piersi.

Leczenie systemowe raka piersi

Hormonoterapia

U większości pacjentów rak piersi jest nowotworem zależnym od hormonów. Zastosowanie hormonoterapii skutecznie blokuje rozrost tkanki nowotworowej, poprzez zablokowanie receptorów estrogenowych.

Chemioterapia

Na decyzję o zastosowaniu chemioterapii wpływa zaawansowanie choroby, rodzaj raka piersi oraz stan ogólny pacjentki i jej samopoczucie. W tym rodzaju leczenia leki podawane są najczęściej dożylnie, w postaci kroplówki lub zastrzyku. Istnieje jednak forma chemioterapii podawana doustnie, w postaci tabletek. Leki podaje się pojedynczo lub w schemacie zawierającym kilka rodzajów. Chemioterapia może być zalecana przed lub po zabiegu operacyjnym. Można ją połączyć z innymi metodami leczenia systemowego.

Terapia celowana molekularnie

Leczenie celowane działa głównie na komórki nowotworowe. W mniejszym stopniu niż chemioterapia uszkadza zdrowe komórki organizmu. Zastosowane leki blokują nadmierne rozmnażanie i nagromadzenie się komórek nowotworowych. Skutkiem czego jest zahamowanie podziałów i śmierć tych komórek.

Nowatorskie metody leczenia raka piersi

Protonoterapia

Inaczej terapia protonowa, jest to rodzaj radioterapii wykorzystujący promieniowanie protonowe do niszczenia komórek nowotworowych. Ta innowacyjna metoda leczenia raka piersi, zyskuje coraz większą popularność na świecie.

Immunoterapia

Jest to nowa metoda leczenia polegająca na wsparciu układu immunologicznego, który posiada naturalne mechanizmy obrony przed nowotworem. Immunoterapia może przynosić rezultaty we wczesnym stadium leczenia potrójnie ujemnego raka piersi.

Jak wspomagać swój organizm podczas leczenia raka piersi?

Podczas całego procesu leczenia nowotworu bardzo ważne jest utrzymanie organizmu w dobrej formie. Odpowiednio dobrany sposób odżywiania pomoże Ci wzmocnić odporność, zregenerować organizm i przywrócić siły po intensywnym leczeniu raka piersi. W tym okresie występuje zwiększone zapotrzebowanie na białko i kalorie, ponieważ organizm zużywa ich więcej podczas odbudowy tkanek. Istotne jest również dostarczenie odpowiedniej ilości witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i innych bioaktywnych związków. Jeśli przyjmujesz chemioterapię, powinnaś spożywać dużo owoców, warzyw, wysokiej jakości nabiału, mięsa, ryb i jaj. Uzupełniaj dietę zdrowymi tłuszczami oraz jak najmniej przetworzonymi węglowodanami. Nie zawsze będzie konieczne dostarczenie większej ilości błonnika, czasami będzie lepiej, gdy go ograniczysz. Zależy to w dużej mierze od Twojego samopoczucia po chemioterapii.

Jeśli masz możliwość, skorzystaj z porady dietetyka w kwestii doboru najlepiej zbilansowanej diety. Nie możesz zapominać, że odżywianie jest równie istotne, jak każdy inny sposób leczenia.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl