ul. Boh.Warszawy 40 lok 2L 1a | 70-342 Szczecin | tel: 661118656 | e-mail: machalskak@wp.pl

Jak wygląda pierwsza chemioterapia i jak się do niej przygotować? 0

Leczenie nowotworów za pomocą chemioterapii kojarzy się z dużym trudem i pobytem w szpitalu. Wiele osób boi się, gdyż nie wie, jak przebiega takie leczenie. Podpowiadamy, jak wygląda pierwsza chemioterapia oraz na co zwrócić uwagę przed zgłoszeniem się na oddział.

Każda chemioterapia może odbywać się inaczej

W zależności od rodzaju chemioterapii sposób i czas podawania chemioterapii może się różnić. Niektóre cykle trwają na przykład 2 dni, inne 5, różni się także okres pomiędzy nimi. Sam harmonogram pierwszej chemioterapii, jak i planowane terminy (i ilość) planowanych kolejnych cykli powinien być opracowany przez lekarza prowadzącego. Warto się z nim dokładnie zapoznać i wypytać o wszystko, co jest niejasne lub wywołuje wątpliwości. To właśnie chemioterapeuta, onkolog najlepiej wie, czego się spodziewać w trakcie odbywania pierwszej chemioterapii i może najlepiej doradzić, jak się przygotować do pobytu na konkretnym oddziale.

Pierwsza chemioterapia nie różni się znacząco od kolejnych, jeśli bierzemy pod uwagę samo podanie leku. Najpierw trzeba zgłosić się na izbę przyjąć, potem odbywa się konsultacja lekarska, podłączenie kroplówki. W trybie ambulatoryjnym można wrócić do domu jeszcze tego samego dnia, inne rodzaje chemioterapii wymagają pobytu w szpitalu kilka dni z rzędu, ponieważ wlewy odbywają się codziennie. Często dopuszczenie do przyjęcia danej dawki chemioterapii wymaga wykonania badań wskazanych przez lekarza prowadzącego. Poza tym trzeba się odpowiednio przygotować, żeby przejść przez ten trudny czas możliwie najspokojniej i w wygodnych warunkach.

Przygotuj się i spakuj

Do szpitala na pierwszą chemioterapię zabierz ze sobą coś do picia i jedzenia oraz rzeczy, które zajmą uwagę przez czas podpięcia do kroplówki. Świetnie sprawdzają się książki, gazety, można zabrać też słuchawki i podłączyć do smartfonu. Przydaje się także notes i długopis, dzięki którym można zapisać swoje myśli, ale i zalecenia oraz objawy które pojawiają się w trakcie podawania preparatu.

Przeciwdziałaj wymiotom

Jeśli twoja chemioterapia może wywoływać nudności i wymioty, upewnij się, że dostaniesz dobry lek przeciwwymiotny przed podpięciem kroplówki z chemioterapią. Możesz także uzyskać receptę na taki środek od swojego onkologa, a nawet internisty. Przyda się także odpowiednia dieta przed rozpoczęciem cyklu podawania cytostatyków, którą można stosować także kilka dni po chemii. Wtedy najlepiej jeść często, ale małe porcje, a posiłki powinny być możliwie lekkostrawne, ciepłe, gotowane na parze lub pieczone.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl