Chemioterapia to jeden z podstawowych sposobów leczenia nowotworów. Preparaty wykorzystywane do walki z rakiem są zróżnicowane, dlatego różnią się także skutki uboczne, które mogą wywoływać. Podpowiadamy, czy można określić, która chemioterapia jest najgorsza, i dlaczego ważne jest określenie rodzaju nowotworu żeby zaplanować terapię.
Nowotwory i chemioterapia
Choroby nowotworowe to wciąż bardzo poważny problem i jedna z głównych przyczyn śmierci w naszym kraju. Rak złośliwy to nie jedna choroba, ale określenie na zespół chorób, które są wywołane przez niekontrolowany rozrost komórek organizmu. Leczenie nowotworów może odbywać się jedno- lub kilkuetapowo, i najczęściej obejmuje leczenie operacyjne, chemioterapię lub radioterapię. Inne sposoby walki z rakiem to między innymi immunoterapia, hormonoterapia bądź terapia celowana. Chemioterapia polega na podawaniu odpowiednich leków, które mają za zadanie zniszczenie lub ograniczenie rozwoju komórek nowotworowych. Najczęściej te leki – cytostatyki są podawane dożylnie lub doustnie, często w seriach, w ściśle kontrolowanych i określonych cyklach. Zazwyczaj potrzebnych jest przynajmniej kilka cykli chemii, aby móc zauważyć efekty leczenia.
Skąd złe samopoczucie w trakcie chemioterapii?
Tak poważna i złożona choroba jak nowotwór może być pokonana bardzo silnymi lekami. Cytostatyki mają toksyczne działanie nie tylko na guzy, ale i na resztę organizmu. Każdy z nich może powodować skutki uboczne, od lekkiego osłabienia aż do bardzo poważnych stanów. Mogą to być między innymi osłabienie, nudności i wymioty, utrata włosów i wiele innych. Nie ma jednak jednoznacznego określenia, jakie leczenie będzie przebiegało w miarę łagodnie, a jakie będzie obarczone wieloma uciążliwymi objawami – to zależy nie tylko od samego leku, ale i od indywidualnej odpowiedzi organizmu. Każdy może określić, że najgorsze w trakcie swojej chemii jest co innego, niż koleżanki z sali, która ma tą samą diagnozę i przyjmuje te same leki.
Który kolor chemii jest najgorszy?
Często można spotkać się z określeniem kolorów chemii. Dotyczy to leków podawanych dożylnie i odnosi się do koloru roztworu w kroplówce. Na pytanie, która chemioterapia jest najgorsza często można było spotkać się z odpowiedzią, że chemia czerwona. „Czerwone” leki są często stosowane przy białaczkach i innych nowotworach krwi, są także podawane na raka piersi lub prostaty. Antracykliny o charakterystycznej barwie wykazują stosunkowo silne działanie. Chemia żółta często jest stosowana jako leczenie uzupełniające, a biała, najczęściej zawierająca bleomycynę, w większości przypadków jest dobrze tolerowana. Mimo tego prostego kodu koniecznie należy poznać, jakie substancje znajdują się w podawanej chemii i w ten sposób sprawdzić możliwe skutki uboczne.