ul. Boh.Warszawy 40 lok 2L 1a | 70-342 Szczecin | tel: 661118656 | e-mail: machalskak@wp.pl

Jakie ćwiczenia wykonywać po mastektomii? Podpowiadamy, co robić krok po kroku 0

Mastektomia to inwazyjny zabieg polegający na częściowym lub całkowitym chirurgicznym usunięciu gruczołu piersiowego wraz z brodawką i jej otoczką. W zależności od stopnia zaawansowania choroby nowotworowej wyróżnia się kilka rodzajów tego postępowania, jednak po każdym z nich zachodzi konieczność wykonywania rehabilitacji, która ma na celu zwiększenie zakresu ruchów w stawach, zwiększenie siły mięśni i zmniejszenie bólu. Jakie ćwiczenia należy wykonywać po mastektomii?

Bielizna wspomagająca ćwiczenia po mastektomii

Zanim zabierzesz się do właściwej rehabilitacji, warto, abyś zadbała o odpowiednio dobrany biustonosz pooperacyjny, który łagodnie dopasuje się do Twojego ciała, otulając wrażliwą skórę i obolałe miejsca. Dobrze dobrana bielizna nie powoduje ucisku i podrażnień, dzięki czemu czujesz się bardziej komfortowo, a także wspomaga ćwiczenia po mastektomii. Sięgaj po wytrzymałe biustonosze renomowanych producentów (Amoena, Carefix, Anita), które pozwolą Ci czuć się kobieco mimo trudnych przejść i przebytego zabiegu.

Ćwiczenia po mastektomii – pierwsze 3 dni po zabiegu 

Mimo faktu, że czujesz się obolała i niechętna do jakiejkolwiek aktywności, musisz pamiętać, że ćwiczenia po mastektomii to absolutna konieczność, która pomoże Ci w walce z powrotem do formy. Podstawowy trening trzeba wykonać już w pierwszej dobie po zabiegu. Na początek zaciśnij dłoń w pięść, przytrzymaj 3 sekundy i otwórz dłoń. Ten sam manewr możesz wykonać przy pomocy piłeczki. Kolejnym ćwiczeniem będzie zginanie i prostowanie operowanej kończyny w łokciu, kierując dłoń do barku. Ostatnim zadaniem na tym etapie jest przesuwanie wyprostowanych rąk w bok i do góry, leżąc na płaskiej, lecz miękkiej powierzchni. Każde ćwiczenie musisz wykonać po 15 razy, 3 razy dziennie, robiąc kilkusekundową przerwę po każdym z nich. 

Czwarta doba po mastektomii – jakie ćwiczenia wykonać?

Kiedy minęły już 3 dni od zabiegu, Twoje ćwiczenia lekko zmieniają swój charakter. By je wykonać, musisz wygodnie usiąść na krześle, utrzymując stabilne podparcie nóg na ziemi. Jakie zadania po mastektomii należy przeprowadzić na tym etapie? Wykonaj krążenie ramion do tyłu, dłonie połóż na łokciach i stopniowo unoś je do góry, wyciągnięte przed sobą ręce powoli unoś na boki i w górę. Kultywuj tę samą ilość powtórzeń co w pierwszych trzech dniach.

Ćwiczenia po mastektomii – tydzień po zabiegu

Do przeprowadzenia ćwiczeń będziesz potrzebować atrybutów – laski, która pomoże Ci wyregulować napięcie mięśni oraz krzesła. Ćwiczenia po mastektomii będą opierały się na chwyceniu laski przy pomocy obydwu rąk i unoszeniu jej z pozycji siedzącej. Zataczaj koła do wewnątrz i od siebie. Co więcej, siedząc okrakiem na krześle, umieść laskę za plecami, stopniowo ją unosząc. Powtarzaj każdą czynność 10 razy, robiąc przerwy, a każde ćwiczenie wykonuj powoli.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl