ul. Boh.Warszawy 40 lok 2L 1a | 70-342 Szczecin | tel: 661118656 | e-mail: machalskak@wp.pl

Jakie są pierwsze objawy raka piersi? Sprawdź, czy coś Ci grozi 0
Jakie są pierwsze objawy raka piersi? Sprawdź, czy coś Ci grozi

Jedną z najczęstszych form raka, który dotyka kobiety, choć zdarza się on też mężczyznom, jest nowotwór piersi. Wcześnie wykryty może zostać skutecznie usunięty. Istnieją także sposoby na zapobieganie jego występowaniu, na które decydują się osoby obdarzone specyficzną mutacją genową. Jednak, aby mieć szansę na całkowite wyleczenie niezbędna jest profilaktyka, polegająca na obserwacji i regularnych badaniach. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy raka piersi, by w razie czego móc natychmiast zareagować.

Kto i dlaczego choruje na raka piersi?

Bardzo ciężko precyzyjnie określić, dlaczego ta choroba spotyka konkretne osoby. Jest jednak kilka czynników, które warunkują wystąpienie raka i zwiększają szansę na jego pojawienie się. To m.in. obciążenia rodzinne.

- Jeśli w Twojej rodzinie ktoś cierpiał na raka piersi lub jajników, z dużym prawdopodobieństwem spotka to i Ciebie. Szczególnie jeśli mowa o Twojej matce, siostrze bądź córce.

- Jeśli w jednej piersi zostaną wykryte komórki nowotworowe, z dużym prawdopodobieństwem to samo stanie się z drugą.

- Spory odsetek chorych to osoby z mutacją genetyczną w genach BRCA1 i BRCA2. Na to, czy odziedziczyłaś chorobę nie masz niestety wpływu. 25% wszystkich chorych to właśnie osoby dziedziczące chorobę.

- Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko wystąpienia raka piersi, szczególnie u kobiet po 50. roku życia.

- Hormony także wpływają na raka. Częściej chorują osoby, które wcześnie dojrzały płciowo, jak i te, które miały późno menopauzę. Także długotrwałe przyjmowanie leków hormonalnych wpływa na wystąpienie raka.

- Data Twojego pierwszego porodu także ma znaczenie. Jeśli nigdy nie rodziłaś lub robiłaś to po 30. roku życia, jesteś w grupie ryzyka.

Warto wspomnieć także o promieniowaniu jonizującym, które występuje w wyniku częstych badań diagnostycznych oraz o otyłości, nadciśnieniu tętniczym oraz diecie opartej na dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. Jeśli nadużywasz alkoholu i mało się ruszasz, także jesteś w grupie ryzyka. Tak samo jak w przypadku niekarmienia dziecka piersią.

Pierwsze objawy raka piersi

To, co najgorsze w przypadku choroby nowotworowej, to początkowy brak symptomów. Pierwszy etap jest wręcz bezobjawowy, do czasu aż wystąpi twardy guzek w piersi. Niewielkie zwyrodnienie będzie się powiększało, dlatego konieczna jest szybka reakcja i diagnostyka. Tylko lekarz jest w stanie stwierdzić, czy ma do czynienia z pierwszymi objawami raka piersi. Dlatego tak ważna jest samokontrola i systematyczne badania w domu. Każda kobieta jest w stanie wyczuć guza, gdy ten się pojawi. W tym wypadku warto być nadgorliwą i z każdym niepokojącym objawem skonsultować się ze specjalistą.

Inne symptomy, które powinny wzbudzić Twoją czujność, a występują trochę później, to m.in. zmiany w obrębie brodawki. Może być ona wciągnięta lub pojawi się wyciek. Nie muszą one od razu potwierdzać raka, jednak warto sprawdzić to z lekarzem. Brodawka może także owrzodzieć, co już jednoznacznie wskazuje na nowotwór. Na skórze pojawią się nacieki, skórka pomarańczowa lub owrzodzenie. Łatwo też można zauważyć powiększenie węzłów chłonnych pachowych po stronie guza. Skóra może stać się zaczerwieniona i bolesna, co przypominać będzie stan zapalny. Jedna z piersi stanie się asymetryczna względem drugiej, a najmniejszy dotyk wywoła ból.

Zauważyłaś któryś z objawów raka piersi? Co robić?

Jeśli zaobserwowałaś u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów, skonsultuj się z lekarzem. Im wcześniej zareagujesz na pierwsze symptomy, tym lepiej. Masz bowiem większe szanse na wyzdrowienie. Lekarz wyda diagnozę i skieruje Cię na dalsze badania diagnostyczne. Dzięki temu dowiesz się, czy Twoje podejrzenia okazały się słuszne. Czeka Cię więc USG, które wskaże wszelkie zmiany, lecz także mammografia, pozwalająca odróżnić zmiany łagodne od złośliwych. Następnie, dla całkowitej pewności, wykonywana jest biopsja. Ona ostatecznie potwierdzi, czy masz do czynienia z rakiem.

Pierwsze objawy raka a jego leczenie

Im prędzej zaobserwujesz zmiany w swoim ciele i oddasz się w ręce specjalistów, tym masz większe szanse na zdrowie. Metody leczenia i ich skuteczność zależą bowiem od stadium, w którym się znajdujesz. Czekać Cię może:

- operacja,

- chemioterapia,

- hormonoterapia,

- radioterapia,

- leczenie biologiczne.

Najczęściej łączy się kilka sposobów leczenia, by mieć pewność, że rak zostanie pokonany.

Co robić, gdy nosisz w sobie gen z mutacją?

Pierwsze objawy raka piersi, aby zostały wykryte, wymagają skupienia i systematyczności. Inaczej jest w przypadku osób obciążonych chorobą genetycznie. Sprawdź, czy jesteś w grupie ryzyka, aby szybko udać się na badanie.

- Jeśli w Twojej rodzinie były co najmniej dwa przypadki zachorowania na raka jajnika lub piersi, biorąc pod uwagę aż trzy pokolenia wstecz. Dotyczy to obu płci, w przypadku mężczyzn chodzi o raka prostaty, krtani lub czerniaka.

- Gdy sama już chorowałaś, szczególnie w młodym wieku.

- Wykryto u Ciebie torbiele.

- Stosowałaś lub stosujesz hormonalną terapię zastępczą.

Samo badanie na obecność mutacji nie boli. Pobrana zostanie próbka krwi, którą zanalizują w laboratorium. Wyniki otrzymasz po około 7 tygodniach.

Jeśli nie występują u Ciebie powyższe zależności, badaj się systematycznie, na początku cyklu.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl