Zapobieganie chorobom nowotworowym piersi jest świadomym zachowaniem, mającym na celu zredukowanie potencjalnego wystąpienia schorzenia, które prowadzi do długotrwałego leczenia. Mastektomia profilaktyczna to zabieg zapobiegawczej amputacji gruczołów piersiowych u kobiet, które są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju raka piersi. Sama decyzja o tak radykalnym i inwazyjnym procederze nie należy do łatwych i musi być starannie przeanalizowana. Czym się charakteryzuje zabieg i jak można sobie pomóc w walce o utrzymanie poczucia kobiecości?
Mastektomia profilaktyczna – konsekwencje
Zabieg, jakim jest mastektomia profilaktyczna, pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi o około 90%! Jest to więc główny czynnik, który warunkuje decyzję wielu kobiet narażonych na wystąpienie choroby nowotworowej. Konsekwencją poddania się procedurze jest usunięcie piersi. Następnie po operacji pacjentka musi przejść rehabilitację, która trwa około miesiąca. Panie muszą nosić specjalne biustonosze pooperacyjne oraz pasy kompresujące.
Jest nadzieja! Rekonstrukcja piersi po mastektomii profilaktycznej
Często zabieg mastektomii profilaktycznej jest połączony z jednoczesną rekonstrukcją piersi, dzięki czemu pacjentka może zyskać protezy idealnie naśladujące prawdziwy biust. Pamiętajmy jednak, że każdy zabieg, który polega na umieszczeniu sztucznego materiału w ciele, jest obarczony ryzykiem i potencjalnymi powikłaniami. Niektóre panie nie kwalifikują się jednak do przeprowadzenia rekonstrukcji – są to zazwyczaj osoby, które chorują przewlekle lub zmagają się z uzależnieniami.
Rehabilitacja po mastektomii profilaktycznej
Niezwykle istotną kwestią, o której należy pamiętać po poddaniu się mastektomii profilaktycznej, jest regularna rehabilitacja, czyli wykonywanie ćwiczeń mających na celu zapobieganie obrzękom limfatycznym wywołanych na skutek stanów zapalnych w organizmie oraz zwiększenie siły mięśni i ogólna poprawa kondycji. Ćwiczenia zapewniają też powrót do równowagi psychicznej pacjentki. Polecanym działaniem jest wykonywanie masażu kończyn górnych.
Akcesoria niezbędne po zabiegu mastektomii profilaktycznej
Żeby osiągnąć pełnię sprawności, którą posiadałaś przed poddaniem się zabiegowi profilaktycznej mastektomii, musisz zadbać nie tylko o odpowiednie ćwiczenia, ale także o właściwy dobór bielizny pooperacyjnej. Specjalne biustonosze, które panie muszą nosić po zabiegu, są lekkie, przewiewne i w niczym nie przypominają typowej bielizny stricte medycznej. Dzięki haftkom zapinanym z przodu, panie nie mają problemów z zakładaniem i zdejmowaniem bielizny, a wszyte kieszonki pozwalają na umieszczenie wewnątrz protezy. Możesz sięgnąć po modele takich producentów jak Amoena czy Anita.