Karmienie piersią a rak
Korzyści wynikające z karmienia piersią zostały dokładnie opisane przez naukowców. Jego czas (łączna liczba wszystkich miesięcy karmienia przy każdym dziecku) jest odwrotnie proporcjonalna do ryzyka zachorowania na nowotwór piersi. Badania przeprowadzone przez światowych naukowców potwierdzają fakt, iż kobieta karmiąca naturalnie chroni swój organizm przed zachorowaniem na raka. To działanie ochronne zostało potwierdzone zarówno wśród młodych kobiet, jak i wśród tych po zakończeniu okresu menopauzalnego.
Zalety karmienia piersią
Wszystkie instytucje jednoznacznie określają, że dziecko powinno być karmione piersią mamy co najmniej do 6 miesiąca życia. Nie jest to jednak wyznacznik, którym każda kobieta powinna się kierować. Karmienie piersią to sprawa bardzo indywidualna i długość spożywania mleka zależy tylko i wyłącznie od potrzeb dziecka oraz mamy. Mleko posiada odpowiednią proporcję wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Ponadto ma przeciwciała, które już od pierwszych dni życia chronią maluszka przed wszelkimi chorobami. Szczególnie dla mam ważny jest fakt, że regularne karmienie zapobiega otyłości i gwarantuje zdrowie dziecku w przyszłych latach życia. Mleko jest zawsze świeże, łatwo dostępne i dobrze przyswajalne. W mleku matki znajdują się tłuszcze, białka, witaminy, węglowodany oraz mikroelementy. Dzięki tym składnikom odżywczym dziecko zwiększa swoją odporność i prawidłowo się rozwija na każdym etapie swojego życia. Mleko mamy nigdy nie traci swoich cennych właściwości i zawsze jest idealne.
Ponadto karmienie piersią wzmacnia więzi między mamą a dzieckiem. Podczas karmienia organizm kobiety wytwarza znacznie większą ilość oksytocyny, co przejawia się silniejszymi uczuciami. Karmienie piersią ma niesamowity wpływ na zdrowie małego człowieka. Jednak najważniejszy jest fakt, że wpływa na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka piersi, co dla młodej mamy jest niezwykle ważne.
Zadbaj o profilaktykę!
Profilaktyka to niezwykle istotny element, o którym powinna pamiętać każda kobieta, niezależnie od wieku. Regularne wykonywanie samobadania piersi oraz badania przesiewowe pozwalają szybko wykryć nowotworowe zmiany. W tym przypadku czas jest niezwykle cenny. Im szybsza reakcja, tym większe szanse na całkowitą likwidację jednostek chorobowych. W żadnym wypadku nie wolno bagatelizować wszelkich objawów. Guzki, zgrubienia, wciągnięcia skóry czy wyciek z piersi to sygnały, z którymi każda kobieta powinna udać się lekarza. Mimo iż karmienie ma ochronny wpływ na kobiety, nie zmienia to faktu, że każda może zachorować na raka piersi, jak i inne schorzenia nowotworowe. Warto jednak podkreślić, że karmienie piersią ma ogromny wpływ na zdrowie dziecka oraz matki. Decydując się na nie, chronisz siebie i swoje maleństwo.