Korzyści wynikające z karmienia piersią zostały dokładnie opisane przez naukowców. Jego czas (łączna liczba wszystkich miesięcy karmienia przy każdym dziecku) jest odwrotnie proporcjonalna do ryzyka zachorowania na nowotwór piersi. Badania przeprowadzone przez światowych naukowców potwierdzają fakt, iż kobieta karmiąca naturalnie chroni swój organizm przed zachorowaniem na raka. To działanie ochronne zostało potwierdzone zarówno wśród młodych kobiet, jak i wśród tych po zakończeniu okresu menopauzalnego.
Samodzielne badanie piersi jest ważne na każdym etapie życia - zarówno przed ciążą, w jej trakcje, jak i po porodzie. Wykonanie badania USG i mammografii pozwala na wczesne wykrycie ogniska choroby. Karmienie piersią niesie za sobą wiele korzyści zdrowotnych dla dziecka i matki. Przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Co więcej istnieją badania, które dowodzą, że kobiety, które dłużej karmiły naturalnie, rzadziej chorują na raka trzonu macicy oraz raka jajnika.
Jedną z najczęstszych form raka, który dotyka kobiety, choć zdarza się on też mężczyznom, jest nowotwór piersi. Wcześnie wykryty może zostać skutecznie usunięty. Istnieją także sposoby na zapobieganie jego występowaniu, na które decydują się osoby obdarzone specyficzną mutacją genową. Jednak, aby mieć szansę na całkowite wyleczenie niezbędna jest profilaktyka, polegająca na obserwacji i regularnych badaniach. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy raka piersi, by w razie czego móc natychmiast zareagować.
Rak piersi u kobiet jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów. Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój diagnostyki oraz opcji terapeutycznych. Leczenie nie opiera się już tylko na farmakologii i chirurgii, ale na kompleksowym doborze terapii. Coraz częściej jest to tzw. wielodyscyplinarne leczenie skojarzone, które składa się z miejscowego (chirurgia i napromieniowanie) oraz systemowego (chemioterapia, hormonoterapia, terapia celowana). Jak wygląda nowoczesne leczenie raka piersi?
Wiele kobiet boryka się z niedogodnościami, jakimi są dysproporcje sylwetki, szczególnie jeśli chodzi o ich wielkość biustu. Dla jednych jest on zdecydowanie za mały, dla innych zaś stanowi zbyt duży ciężar. Czasem jednak to choroba sprawia, że trzeba przejść specjalistyczną operację – wówczas, w wielu przypadkach stosuje się specjalne implanty podskórne, aby po usunięciu piersi, skóra je przypominała. Bez względu na to, o jaki rodzaj operacji piersi chodzi, jej wykonanie to bardzo delikatna sprawa. W tym celu powstał specjalny pas kompresujący. Jeśli jesteś ciekawa, w jaki sposób może Ci on pomóc, jeśli planujesz w najbliższym czasie operację, koniecznie przeczytaj nasz blogowy wpis.
Gorset pooperacyjny nie jest przeznaczony tylko dla Amazonek po mastektomii. Coraz więcej kobiet decyduje się na operacje plastyczne poprawiające wygląd biustu. Sama operacja rekonstrukcji piersi czy ich poprawa plastyczna, nie zagwarantują, że efekt będzie satysfakcjonujący. Ogromną rolę bowiem odgrywa odpowiednia rekonwalescencja z zastosowaniem gorsetu pooperacyjnego. Odpowiednio dobrany, zapewnia najlepsze efekty po zabiegu.
Każda kobieta zasługuje na to, by czuć się pięknie i tak samo wyglądać. Tym bardziej, każda zasługuje na normalne życie. Komfortowa bielizna znacząco ułatwia to Amazonkom – kobietom, które przeszły zabieg usunięcia piersi. Jeśli i Ty do nich należysz, musisz wiedzieć, że przy odpowiednim doborze stroju wciąż możesz realizować swoje hobby. Podpowiadamy, jakie stroje kąpielowe dla Amazonek będą odpowiednie i jak wybrać najlepszą bieliznę?
Radioterapia jest jedną z kluczowych metod w walce z nowotworem. Mimo występujących skutków ubocznych, jej nadrzędnym celem jest eliminacja komórek rakowych. Pozwala to na skuteczne wyleczenie. Lista potencjalnych negatywnych efektów występujących po zakończeniu leczenia jest długa. Jednak w głowie stale należy mieć wizję całkowitego ozdrowienia. Jak wyglądają skutki uboczne po radioterapii piersi? Sprawdzamy, jakie zmiany mogą odczuwać kobiety, które poddały się tego rodzaju terapii.
Codzienna gonitwa między pracą i obowiązkami nie sprzyja zachowaniu zdrowia. Kobiety często mają problem z pilnowaniem terminów badań kontrolnych. Jednak niezmiernie istotne jest, by przestrzegać wyznaczonych dat. Wczesne wykrycie nieprawidłowości może okazać się zbawienne w skutkach. Dlaczego? Ponieważ niepożądana zmiana zostanie w porę poddana leczeniu. Jak rozpoznać raka piersi? Jakie działania należy podjąć, by zapobiegać przykrym konsekwencjom rozwijania się choroby?
Nowoczesna medycyna dysponuje wieloma sposobami walki z nowotworami. Pacjenci często zastanawiają się, czy dana metoda leczenia działa, na przykład czy radioterapia jest skuteczna. Postaramy się wyjaśnić, na czym polega radioterapia i czy można mieć nadzieję na wyleczenie dzięki promieniom X.
Leczenie nowotworów to niełatwa walka, ale dzięki nowoczesnej medycynie – możliwa do wygrania. Wśród wielu metod leczenia często przepisywana jest radioterapia. Pierwsza wizyta może być stresująca, ale dzięki naszym wskazówkom będziesz dobrze przygotowana i dowiesz się, czego możesz się spodziewać.
Zapobieganie chorobom nowotworowym piersi jest świadomym zachowaniem, mającym na celu zredukowanie potencjalnego wystąpienia schorzenia, które prowadzi do długotrwałego leczenia. Mastektomia profilaktyczna to zabieg zapobiegawczej amputacji gruczołów piersiowych u kobiet, które są w grupie wysokiego ryzyka rozwoju raka piersi. Sama decyzja o tak radykalnym i inwazyjnym procederze nie należy do łatwych i musi być starannie przeanalizowana. Czym się charakteryzuje zabieg i jak można sobie pomóc w walce o utrzymanie poczucia kobiecości?
Mastektomia to inwazyjny zabieg polegający na częściowym lub całkowitym chirurgicznym usunięciu gruczołu piersiowego wraz z brodawką i jej otoczką. W zależności od stopnia zaawansowania choroby nowotworowej wyróżnia się kilka rodzajów tego postępowania, jednak po każdym z nich zachodzi konieczność wykonywania rehabilitacji, która ma na celu zwiększenie zakresu ruchów w stawach, zwiększenie siły mięśni i zmniejszenie bólu. Jakie ćwiczenia należy wykonywać po mastektomii?
Inwazyjne leczenie nowotworów, jakim jest chemioterapia, może bardzo mocno i negatywnie wpłynąć na organizm. Nieprzyjemne skutki i osłabienie mogą być odczuwane jeszcze przez jakiś czas po zakończeniu terapii. Osoby poddające się jej często zastanawiają się, jak długo trwa regeneracja organizmu po chemioterapii. Podpowiadamy poniżej.
Leczenie nowotworów za pomocą chemioterapii kojarzy się z dużym trudem i pobytem w szpitalu. Wiele osób boi się, gdyż nie wie, jak przebiega takie leczenie. Podpowiadamy, jak wygląda pierwsza chemioterapia oraz na co zwrócić uwagę przed zgłoszeniem się na oddział.
Chemioterapia to jeden z podstawowych sposobów leczenia nowotworów. Preparaty wykorzystywane do walki z rakiem są zróżnicowane, dlatego różnią się także skutki uboczne, które mogą wywoływać. Podpowiadamy, czy można określić, która chemioterapia jest najgorsza, i dlaczego ważne jest określenie rodzaju nowotworu żeby zaplanować terapię.
Chemioterapia należy do najskuteczniejszych, ale i najbardziej inwazyjnych metod w walce z nowotworami. Lekarstwa, które stosujesz, niszczą nie tylko zainfekowane komórki, ale również te zdrowe – dlatego skutki uboczne chemioterapii, mogące występować bezpośrednio w trakcie i po leczeniu, bywają często bardzo dokuczliwe i niekomfortowe. Każdy organizm jest inny i w inny sposób przechodzi zaistniałe w nim zmiany, więc nie można jednoznacznie określić, jakie wystąpią niepożądane zachowania. Faktem jest, że w trakcie przyjmowania chemioterapii trzeba przygotować się na ewentualne objawy problematycznych działań.
Życie po przebytej walce z nowotworem jest szczególnie ciężkie dla kobiet. Podczas uciążliwej chemioterapii wypadają włosy, brwi, rzęsy, które zazwyczaj są symbolem kobiecości, dają poczucie atrakcyjności. Dlatego nadzwyczaj ważne jest, by dopomóc paniom na nowo poczuć się w pełni komfortowo. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom upiększającym wygląd zewnętrzny, kobiety czują w sobie siłę, by co dzień stawać do walki o odzyskanie zdrowia. Do takich środków należy między innymi zawiązywanie turbanu, który jest jednym z bardziej kobiecych dodatków w garderobie pań.
Układ limfatyczny spełnia w organiźmie człowieka bardzo ważne funkcje. Najważniejsza z nich to zbieranie pozostałości przemiany materii, obumarłych komórek, białek, tłuszczy. Limfa to pośrednik między komórkami ciałą a krwią.